W naszym klubie prowadzimy prężnie działającą sekcję pływania masters. Pływanie w tej kategorii można rozpocząć w wieku 25 lat i można startować do końca życia, nawet w wieku 100 lat. Startuje się w grupach wiekowych co 5 lat począwszy od grupy "A" obejmującej zawodników w wieku od 25 do 29 lat.

W zawodach mogą brać udział amatorzy jak i byli zawodnicy. W przypadku tych ostatnich obowiązuje okres karencji, który musi upłynąć od zakończenia startów wyczynowych. Na niektórych zawodach dopuszczona jest grupa "zero", czyli zawodnicy w wieku od 20 do 24 lat. Grupa ta jednak nie może startować z mastersami w sztafetach.

W kategorii masters konkurencja sztafet rozgrywana jest również w grupach wiekowych, a do określenia wieku sztafety sumuje się wiek poszczególnych zawodników. Najmłodsza sztafeta w kategorii masters może mieć 100 lat, natomiast nie ma ograniczenia maksymalnego wieku. Obecnie na świecie pływają amerykańskie i japońskie sztafety 360 lat, co oznacza, że średnia wieku zawodników tych sztafet wynosi 90 lat. Najstarsza sztafeta w naszym klubie to pierwsza w Polsce sztafeta 320 lat.

Konkurencje indywidualne obejmują wyścigi na dystansach 50m, 100m, 200m, 400m, 800m i 1500m stylem dowolnym, przy czym na wodach otwartych dystanse często są dłuższe, np. 3000m czy 5000m. Podczas wyścigu stylem dowolnym można płynąć każdym stylem, jednak większość zawodników płynie kraulem, bo jest to najszybszy styl pływacki. W stylu klasycznym, grzbietowym i motylkowym rywalizacja odbywa się na dystansach 50m, 100m i 200m. W stylu zmiennym, w którym zawodnik płynie czterema różnymi stylami w kolejności - motylek, grzbiet, klasyk, kraul - zawodnicy płyną dystans 100m (4 x 25m), 200m (4 x 50m) lub 400m (4 x 100m).

Konkurencje sztafetowe w kategorii masters to wyścig 4 x 50m. W sztafecie dowolnej każdy z czterech zawodników płynie 50m stylem dowolnym. W przypadku sztafety zmiennej każdy zawodnik płynie innym stylem, przy czym ustalona kolejność jest inna niż w przypadku wyścigu indywidualnego stylem zmiennym - grzbiet, klasyk, motylek i kraul. Sztafety różnią się nie tylko stylem, ale też płcią zawodników. Są sztafety damskie, męskie i mieszane (tzw. mixy) złożone z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn. Na przykład sztafeta "4 x 50m zmienna mix" oznacza sztafetę złożoną z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn, w której każdy zawodnik popłynie 50m innym stylem.

Wyniki z zawodów podaje się w kategoriach wiekowych, natomiast w punktacji generalnej uzyskane wyniki przeliczane są na punkty biorąc pod uwagę aktualne rekordy świata w danej kategorii wiekowej. Uzyskany w ten sposób wynik punktowy jest porównywalny bez względu na wiek zawodników.

W ciągu roku organizowane jest kilkanaście zawodów krajowych oraz wiele międzynarodowych.

Spośród zawodów krajowych najważniejsze to Mistrzostwa Polski odbywające się zazwyczaj dwa razy w roku. Poza tym organizowany jest Puchar Polski, czyli punktowa klasyfikacja generalna z zawodów pucharowych, których jest kilka w roku. Aby znaleźć się w klasyfikacji końcowej Pucharu Polski należy wystartować przynajmniej w czterech zawodach pucharowych. Z każdych z czterech zawodów pucharowych bierze się wynik punktowy z dwóch najlepszych konkurencji i sumuje się. Klasyfikacja końcowa obejmuje więc 8 najlepszych konkurencji z czterech zawodów. Gdy zawodnik wystartuje w więcej niż czterech zawodach pucharowych, liczą się wyniki z czterech najlepszych zawodów pucharowych.

Najważniejszymi zawodami międzynarodowymi są rozgrywane co dwa lata w latach nieparzystych mistrzostwa Europy i rozgrywane co dwa lata w latach parzystych mistrzostwa świata. W 2009 roku Mistrzostwa Europy odbyły się w Kadyksie w Hiszpanii, kolejne w 2011 roku odbędą się w Jałcie na Ukrainie. Natomiast ostatnie Mistrzostwa Świata w 2010 roku odbyły się w Goteborgu w Szwecji, a kolejne w 2012 roku odbędą się w Riccione we Włoszech.

W zawodach na poziomie kontynentalnym startuje około 4 tysięcy, a na poziomie światowym około 8 tysięcy zawodników. Większość z nich to pływacy startujący na basenie i na wodach otwartych. Pozostali zawodnicy startują w pływaniu synchronicznym, skokach do wody i w piłce wodnej. Podobno pływające synchronicznie babcie i dziadki skaczące z wieży to niezapomniane wrażenia...

Chętnych do pływania zapraszamy na treningi.

Zobacz wyniki i kalendarz zawodów pływackich oraz wyniki zawodników Sport-Figielski.
Odwiedź naszą klubową stronę internetową sport-figielski.pl, gdzie znajdziesz liczne relacje i galerie zdjęć z zawodów pływackich masters, oraz stronę internetową dla mastersów i dowiedz się więcej o pływaniu masters.