Możesz samodzielnie nauczyć swojego dzidziusia pływać! Pokażemy ci jak to zrobić.

Niemowlęta w sposób naturalny wstrzymują oddech podczas zanurzenia pod wodę.

Niemowlęta w wieku do 8 miesiąca życia wykazują wrodzoną zdolność wstrzymywania oddechu podczas zanurzania pod wodę. Z tego względu warto jest już wtedy pomyśleć o oswajaniu dziecka z wodą. Co ciekawe, gdy chodzimy z małym dzieckiem regularnie na basen, nie zapomina ono tej umiejętności i dzięki temu dużo łatwiej będzie nam później nauczyć go pływać.

Małe dzieci oddychają w pozycji na plecach, a pływają na brzuchu na bezdechu z głową zanurzoną pod wodą.

Zajęcia w wodzie wywierają bardzo dobry wpływ na rozwijającą się w okresie niemowlęcym koordynację ruchową, która jest niezbędna do raczkowania, a potem do chodzenia. Umiejętna koordynacja ruchowa przydaje się także w życiu dorosłym. Osoby dorosłe, które w okresie niemowlęcym miały problem z raczkowaniem, będą dłużej uczyły się pływać w porównaniu do osób, które w dzieciństwie sprawnie raczkowały, ponieważ muszą najpierw opanować prawidłową koordynację jednoczesnych ruchów różnych części ciała. Pływanie oprócz skoordynowanych ruchów ciała wymaga również wykonywania regularnych i skoordynowanych z ruchami ciała oddechów. Takiej koordynacji można już nauczyć dziecko w pierwszym roku życia. Dobra koordynacja ruchowa ciała ułatwia w późniejszym życiu nabywanie wszystkich innych umiejętności wymagających koordynacji.


Zabranie ze sobą własnej ulubionej zabawki kąpielowej ułatwia oswajanie niemowlaka z wodą.

Na basen można przyprowadzić niemowlę już w wieku 3 miesięcy. Nie należy jednak spieszyć się z wejściem z maluchem do wody. Najlepiej przyjść z nim na basen nawet kilka razy, ale nie wchodzić z nim do wody. Na początek można pokazać mu widownię, a potem przejść się na płytę basenu, aby dziecko zapoznało się z wielką i głośną halą basenową. Kiedy dziecko zapozna się już z obiektem, nadchodzi czas na dalsze atrakcje. Dopiero wtedy można podjąć próbę bezstresowego wejścia z dzieckiem do wody.


Kiedy chcemy oswoić naszego dzidziusia z wodą, kluczowy jest wybór basenu posiadającego zaplecze przygotowane na przyjęcie dzieci, a także odpowiednią temperaturę wody w brodziku.

Ponadto dobrze jest w domu podczas kąpieli na zasadzie zabawy zacząć dziecko przyzwyczajać do zakładania materiałowego czepka na głowę, aby później na basenie nie było z tym problemu. Mama i tata mogą też sobie zakładać podobny czepek dając dziecku przykład.


Na początek należy zapoznać dziecko z obiektem - można pokazać mu widownię, a potem przejść się na płytę basenu, aby dziecko zapoznało się z wielką i głośną halą basenową.

Najważniejszy jest jednak wybór odpowiedniego basenu, ponieważ nie każdy obiekt jest przygotowany na przyjęcie tak małych gości. Basen musi mieć brodzik z wodą o temperaturze od 32 do 34 stopni Celsjusza. UWAGA! Jacuzzi nie nadaje się dla niemowląt, ponieważ temperatura wody może być zbyt wysoka, a ponadto do wody są tam zazwyczaj dodawane większe ilości środków przeciwdrobnoustrojowych niż do niecki basenu, a środki te mogą drażnić delikatną skórę i oczy niemowlęcia. Dodatkowo po każdej kąpieli w basenie należy dziecko dokładnie umyć z wody basenowej.


Wchodzenie z dzieckiem do wody należy wykonać etapowo pamiętając o tym, aby dziecka do niczego nie zmuszać, tylko zachęcać.

Każdy rodzic po odpowiednim przeszkoleniu będzie w stanie sam oswajać swoje dziecko z wodą i nauczyć go swobodnego utrzymywania się na powierzchni wody. Oczywiście nie należy oczekiwać, że niemowlak nauczy się stylowego pływania. Tego mogą uczyć się dzieci dopiero od czwartego roku życia. Natomiast pływający niemowlak zazwyczaj oddycha w pozycji na plecach, a pływa w pozycji na brzuchu poruszając się w wodzie na bezdechu z twarzą zanurzoną pod wodą. Kiedy maluch płynie porusza kończynami ruchem naprzemiennym, czyli płynie pieskiem.  


Etapowe wchodzenie z dzieckiem do wody - zachęcanie za pomocą zabawek.

W przypadku nauki pływania dla niemowląt kluczowe jest także, aby zajęcia w wodzie odbywały się o dogodnej dla dziecka porze i przez odpowiedni, nie za długi okres czasu. Każde dziecko ma swój dobowy rytm posiłków i snu, dlatego najlepiej jest, aby każdy rodzic dostosowywał porę zajęć do rytmu życia dziecka i organizował zajęcia w momencie najwyższej aktywności niemowlaka. Z tego powodu grupowe zajęcia dla tak małych uczniów nie są najlepszą opcją, ponieważ praktycznie niemożliwe jest skoordynowanie cyklu funkcjonowania kilkorga dzieci uczestniczących w zajęciach w tej samej grupie. Podczas zajęć grupowych niektóre maluchy mogą właśnie mieć ochotę na drzemkę, inne na posiłek, a jeszcze inne na ...wypróżnienie wymagające umycia i zmiany pieluchy, a czas leci i zajęcia uciekają nie przynosząc dziecku żadnej korzyści. Najlepszym więc wyjściem jest, aby rodzice samodzielnie oswajali dziecko z wodą. Dzięki takiemu systemowi nauki zawsze jest czas na podkarmienie dziecka, na odczekanie, aż się obudzi po drzemce lub na zmianę pieluchy. Wtedy zabawa z dzieckiem w wodzie odbędzie się w odpowiednim dla dziecka momencie, co szybko przyniesie wymierne korzyści.


Zabawa z dzieckiem w wodzie. 

Nie należy również zapominać o tym, aby rodzic lub opiekun przebywający z dzieckiem w wodzie także nie bał się wody i umiał swobodnie poruszać się i zmieniać pozycję swojego ciała w wodzie. Żeby kreatywnie pobawić się z dzieckiem w wodzie, rodzic nie musi sam umieć pływać, ale powinien czuć się swobodnie w płytkiej wodzie. Powinien umieć bez problemu zmieniać pozycję swojego ciała w wodzie i sprawnie się w niej poruszać. Spokój rodzica przełoży się na brak stresu u dziecka i zaowocuje szybkim oswojeniem dzidziusia z wodą.


Zapoznawanie dziecka z wodą.

Rodziców, którzy czują się niepewnie w wodzie, możemy przygotować do swobodnego pląsania z dzieckiem. Wymaga to 1-2 zajęć dla rodzica zanim zacznie wizyty z dzieckiem na basenie. Przygotowanie będzie obejmowało nauczenie rodzica swobodnego poruszania się i zmiany pozycji w wodzie oraz przezwyciężenie obaw przez zalaniem twarzy wodą.


Rodzice muszą nauczyć się odpowiednich chwytów, które umożliwiają bezpieczne manipulowanie dzieckiem w wodzie.

Kiedy rodzic jest już przygotowany do zajęć z dzieckiem na basenie, musi poznać podstawowe zasady postępowania z dzieckiem w wodzie. Musi opanować podstawowe chwyty, które zapewniają bezpieczeństwo i prawidłową pozycję ciała dziecka w wodzie. Poza tym muszą poznać komendy, które przygotowują dziecko do zanurzenia pod wodę. Dobrze jest też, szczególnie na początku zajęć basenowych, aby dziecko przynosiło na basen swoją ulubioną zabawkę kąpielową, która pomoże mu poczuć się w obcym miejscu jak u siebie.


Ważne jest przećwiczenie zmiany chwytu podczas manipulowania dzieckiem w wodzie.

Jeżeli państwo są zainteresowani przeżyciem wyjątkowych chwil ze swoją pociechą w wodzie, nauczymy państwa, jak asekurować malucha w wodzie, aby nie przeżywał niepotrzebnych stresów. Pokażemy, jak oswajać dziecko z wodą i wytłumaczymy podstawowe zasady postępowania z niemowlakiem w wodzie. Będą państwo mogli pod okiem eksperta - doświadczonego trenera pływania - przećwiczyć bezpieczne manipulowanie dzieckiem w wodzie. Wystarczy jedna konsultacja miesięcznie, aby pokazać dziecku jak piękna i przyjemna jest zabawa w wodzie, która jak żadna inna aktywność fizyczna pozwala dziecku na wyżycie się bez zagrożenia urazem. Podczas comiesięcznej konsultacji ocenimy postęp dziecka i pokażemy kolejne ćwiczenia.


Chwyt musi zapewniać prawidłową pozycję dziecka w wodzie. 


INFORMACJA I ZAPISY NA ZAJĘCIA 
Zajęcia dla niemowląt odbywają się na pływalniach przy ul. Rokosowskiej 10 oraz przy ul. Kasprzaka 1/3. Zajęcia mogą się również odbywać na innych pływalniach po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i ceny. Zobacz baseny w Warszawie.Jeżeli chcesz zapisać rodzinę na zajęcia nauki i doskonalenia pływania dla rodzin i zarezerwować termin zajęć, wyślij informację o treści: nazwisko, imię, dzień i godzina zajęć mailem na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub sms na numer 794 38 88 42. Zapoznaj się z PLANEM ZAJĘĆ.


Zabawa z dzieckiem w wodzie. 


CENNIK

Zapoznaj się z CENNIKIEM INDYWIDUALNEJ NAUKI PŁYWANIA, który obejmuje również naukę dla niemowląt.
W lekcji bierze udział niemowlę z jednym rodzicem lub z obojgiem rodziców.
Płatność za każdą lekcję przed zajęciami na płycie basenu do rąk trenera. Cena obejmuje 1 lekcję z trenerem pływania, wejście trenera na basen oraz ubezpieczenie OC.

UWAGA! Cena za zajęcia NIE obejmuje kosztu wejścia na basen dla rodziny z dzieckiem.
 Dziecko do 4 roku życia wchodzi bezpłatnie, a rodzice wykupują dla siebie bilet lub karnet na wejście. 
Informacja o biletach i karnetach: Pływalnia RokosowskaPływalnia Kasprzaka.


Nabywanie sprawności manipulowania dzieckiem w wodzie przez obydwoje rodziców. 

UWAGA! 24 godziny przed umówionymi zajęciami należy potwierdzić przyjście lub zgłosić rezygnację. W przypadku braku potwierdzenia przyjścia trener ma prawo zaproponować termin innemu uczniowi. W przypadku braku zgłoszenia rezygnacji z umówionych zajęć uczeń ponosi opłatę za gotowość trenera do prowadzenia lekcji w kwocie 50 zł bez względu na długość umówionych zajęć. 

UWAGA! Zajęcia rozpoczynają się punktualnie o umówionej godzinie, w wodzie. 


Pozycja dziecka w wodzie - na brzuchu. 


Pozycja dziecka w wodzie - na brzuchu.

Zabawa z dzieckiem w wodzie.


Zanurzanie dziecka w wodzie z asekuracją po wydaniu odpowiedniej komendy.


Po odpowiednim oczywiście bezstresowym treningu dziecko jest w stanie samo przepłynąć niewielką odległość pod wodą.


Obecność rodziców i własnych ulubionych zabawek kąpielowych pozwala dziecku na bezstresowe oswojenie z wodą.